تذکرات ضروری برای راهپیمایان اربعین

سال به سال به خیل عاشقان ایرانی زیارت ابا عبدالله الحسین‌«ع» در روز اربعین و شرکت کنندگان در راهپیمایی عظیم چندین میلیونی این مسیر بخصوص مسیر نجف اشرف تا کربلا افزوده می‌شود. به همین دلیل، این روزها، همه جا حال و هوای رفتن به کربلای معلا و شرکت در راهپیمایی عظیم اربعین دیده می‌شود. آنها که رفته‌اند خاطراتشان را برای آنها که نرفته‌اند تعریف می‌کنند؛ آنها که نرفته‌اند و تصاویر و فیلمهای مربوط را از تلویزیون می‌بینند، اشک حسرت می‌ریزند و آنها که امسال عازمند…

 


ادامه مطلب


،
[ سه شنبه 13 مهر 1395  ] [ 10:13 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

برخی «اسرار» و «آداب» پیاده‌روی اربعین

حجت الاسلام پناهیان در همایش زائرین و فعالین پیاده‌روی اربعین در مشهد سخنرانی کرد و به «اسرار و آداب پیاده‌روی اربعین» پرداخت. در ادامه گزارش مشروح این سخنرانی را می‌خوانید:
الف) برخی اسرار پیاده‌روی اربعین
۱. اسرار معنوی اربعین / هرکسی با یک‌بار تجربه، آثار معنوی پیاده‌روی اربعین را در وجود خود احساس می‌کند. دربارۀ اربعین باعظمت حسینی، عرائض خود را به دو بخش عمده تقسیم می‌کنم: یکی اسرار اربعین و دیگری اداب اربعین. در باب اسرار اربعین، هم می‌شود به اسرار معنوی اربعین پرداخت و هم به اسرار اجتماعی، سیاسی و جهانی اربعین پرداخت. دربارۀ اسرار معنوی اربعین؛ وقتی انسان به عظمت ثواب پیاده رفتن برای زیارت امام حسین(ع) نگاه می‌کند، به این نتیجه می‌رسد که هیچ عملی پرثواب‌تر از این عمل برای مؤمنین، قرار داده نشده است.

 


ادامه مطلب


،
[ سه شنبه 13 مهر 1395  ] [ 09:43 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

نکات ضروری پیاده روی اربعین

از کجا تا کجا باید پیاده برویم؟

زائرین ایرانی معمولاً از نجف تا کربلا را پیاده طی می کنند اما برخی از هیئات مسیر بغداد تا کربلا را طی می کنند. این درحالی است که تمامی ورودی های شهر کربلا میزبان زائرین اربعین حسینی است.

فاصله نجف تا کربلا چقدر است؟

فاصله ی خروجی شهر نجف تا ابتدای شهر کربلا حدود 80 کیلومتر است.

چه مدت پیاده خواهیم رفت؟

معمولاً این مسافت را در 3 روز و 2 شب طی میکنند. یعنی از صبح زود سه روز مانده به اربعین حرکت کرده و شب اربعین به کربلا می رسند.

 


ادامه مطلب


،
[ سه شنبه 13 مهر 1395  ] [ 09:36 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

تاريخچه پياده روي اربعين

 سنت پياده‌ روي روز اربعين حسيني بنا به اقوالي در زمان ائمه هدي، علي رغم ظلم و جور و خفقان حكام وقت انجام مي‌شده است.به گزارش سرویس دینی جام نیـوز؛ قدمت پياده روي اربعين به بلنداي تاريخ شيعه است و توانسته است در طول ساليان طولاني ضمن حفظ وحدت شيعه، عامل تحولاتي در تاريخ عراق و مسلمان نيز بشود.  سنت پياده‌ روي روز اربعين حسيني بنا به اقوالي در زمان ائمه هدي علي رغم ظلم و جور و خفقان حكام وقت انجام مي‌شده است. در سال ۶۱ هجري عبدالله جابر انصاري از ياران پيامبر و علي (ع) نخستين كسي بوده كه اين كار را انجام داده است اما بنيان‌گذار اصلي اين حركت كه تاكنون دوام دارد كسي نيست جز شيخ انصاري.

 

 


ادامه مطلب


،
[ سه شنبه 13 مهر 1395  ] [ 09:29 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

پیاده روی اربعین تجلی ونمادانسجام مذهبی

 زنجان- معاون فرهنگی آموزشی و پژوهش اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان گفت: پیاده روی اربعین تجلی ونمادانسجام مذهبی با حضور عاشقان اهل بیت (ع) است.به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از  اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان، حجت‌الاسلام ولی الله مصائبی در نشست کمیته فرهنگی آموزشی با ائمه جمعه  استان زنجان درسالن اجتماعات اداره کل تبلیغات اسلامی ضمن اشاره به نزدیکی ماه محرم و گردهمایی بزرگ اربعین حسینی(ع)، ابراز داشت: اربعین بزرگترین گردهمایی مسلمانان جهان است و بهترین فرصت برای ترویج فرهنگ عاشورایی محسوب می‌شود.

 

 


ادامه مطلب


،
[ سه شنبه 13 مهر 1395  ] [ 09:16 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

۲۰ جمله از رهبر انقلاب درباره عزاداری سیدالشهدا (ع)

در زندگی حسین‌بن‌علی علیه‌السّلام، یک نقطه‌ی برجسته، مثل قله‌ای که همه‌ی دامنه‌ها را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد، وجود دارد و آن عاشورا است. ۱۳۷۱/۱۱/۰۶

* تحقیقاً یکی از مهمترین امتیازات جامعه شیعه بر دیگر جوامع مسلمان، این است که جامعه شیعه، برخوردار از خاطره عاشوراست. ۱۳۷۳/۰۳/۱۷

* یکی از بزرگترین نعمتها، نعمت خاطره و یاد حسین‌بن‌علی علیه‌السّلام، یعنی نعمت مجالس عزا، نعمت محرّم ونعمت عاشورا برای جامعه شیعیِ ماست. ۱۳۷۳/۰۳/۱۷

 


ادامه مطلب


،
[ سه شنبه 13 مهر 1395  ] [ 08:00 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]