پناهیان: ثبت‌نام برای اربعین را در «یوم‌‌الترویه» انجام دهید

حجت الاسلام پناهیان در سلسله جلسات تاریخ تحلیلی اسلام که هر هفته در «هیأت شهدا گمنام» برگزار می‌شود، ضمن اشاره به یکی از مقاطع مهم تاریخ سیدالشهدا (ع) به نام «یوم‌الترویه»، پیشنهاد کرد: مردم بساط ثبت‌نام برای اربعین را به ماه محرم و ایام نزدیک اربعین موکول نکنند، بلکه در یوم‌الترویه در هیأت‌ها ثبت ‌نام کنند و مقدمات سفر به کربلا را فراهم کنند؛ یعنی در همان روزی که امام حسین (ع) حرکت خود را از مکه به سمت کربلا آغاز کرد. در ادامه گزیده‌ای از این سخنرانی را می‌خوانید :

چقدر خوبست هیأتی‌ها، یاد «یوم‌‌الترویه» را احیا کنند

 


ادامه مطلب


،
[ پنج شنبه 22 مهر 1395  ] [ 04:39 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

آداب زیارت/ قسمت سوم

 ۱۱. خواندن زیارت مأثوره

 تأکید بر آن است که در زیارت ها، بیشتر از متون زیارتی نقل شده از ائمه معصوم (علیه السلام) استفاده شود که به آن گونه دعاها و زیارت های مستند مأثوره گفته می شود. زیارت اربعین، زیارت جامعه کبیره، زیارت امین الله، زیارت حضرت معصومه و بسیاری از زیارتنامه هایی از ائمه اطهار نقل شده و کلام امام است. خواندن اینها بهتر از متون زیارتی دیگر است. مضامینی هم که در این گونه زیارتنامه ها است، متعالی تر است و از زبان اولیای الهی تراویده است.  امامان ما، کیفیت انجام زیارت را با همه ی جزئیات و آدابش بیان فرموده اند و متن های منقول از آنان هم فراوان است و محتوای آنها در خور توجّه.[۲۳] گاهی این آموزه ها بسیار کوتاه است، ولی رجحان آن به این است که از امام نقل شده است؛ مثلاً یونس ابن ظبیان از حضرت صادق می پرسد: یا بن رسول الله! من بسیار به یاد حسین ابن علی (علیه السلام) می افتم. در آن لحظه چه بگویم؟ فرمود: هنگام یاد از او سه بار بگو: «صلّی الله علیک یا ابا عبدالله»[۲۴] که سلام تو از دور یا نزدیک به او می رسد.

 


ادامه مطلب


،
[ پنج شنبه 22 مهر 1395  ] [ 12:36 ق.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

آداب زیارت/ قسمت دوم

 ۶. اذن دخول

 خواندن «اذن دخول» هنگام زیارت، یکی دیگر از آداب است. این اقاضی ادب است که بی اجازه وارد حریم حرم نشویم و با خواندن اذن ورود، هم ادای احترام کنیم، هم دل را آماده تر سازیم. اینکه در آغاز این بخش، از قول شهید اول نقل شد که زائر، بر درگاه حرم بایستد، دعا کند و اذن بطلبد و اگر در دل خود خشوعی احساس کرد و رقت قلب حاصل شد، وارد شود، و گر نه بهتر است که برای ورود، زمان دیگری را انتخاب کند تا رقت قلب و خشوع حاصل شود،[۱۱] برای این است که غرض مهم تر از ورود به حرم، حضور قلب است، تا انسان از رحمت نازل شده از سوی خدا برخوردار شود.  دقت در متن «اذن دخول» های روایت شده، آموزنده ی نکاتی است که در افزایش ایمان و معرفت و توجّه زائر به موقعیتی که در آن قرار دارد و کسی که به زیارتش آمده، مؤثر است. حضور در اعتاب مقدس با توجّه به این حقایق و معارف و فضایل، زمینه ساز فیض بیشتر در زیارت است.

 


ادامه مطلب


،
[ پنج شنبه 22 مهر 1395  ] [ 12:32 ق.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

آداب زیارت/ قسمت اول

رعایت ادب و آداب در هر امری، سبب دست یافتن بهتر به اهداف آن کار است. هر چیزی هم برای خود آدابی دارد؛ مثل آداب تجارت، آداب معاشرت، آداب کسب علم، آداب جنگ و مبارزه، آداب نماز و قرائت و … که شناخت و مراعات آنها، آن امر را موفقیت آمیز تر می سازد و عامل را به هدف نزدیک تر می سازد. از جمله برای زیارت هم آدابی ذکر شده است. مراعات آنها هم ثواب بیشتر دارد، هم زائر را در دستاورد های معنوی زیارت کامیاب تر می سازد و هم تربیت کننده است و  ارتباط روحی بهتر .این آداب، برخی ظاهری است و برخی باطنی. در کتب حدیث هم عنوان آداب ظاهری و آداب باطنی بری برخی از اعمال و سنن مطرح شده است. بی شک همان آداب ظاهری هم به حصول توجّه قلبی و آداب باطنی کمک می کند.

 


ادامه مطلب


،
[ پنج شنبه 22 مهر 1395  ] [ 12:28 ق.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

مستند پیاده تا آسمان

مستندی زیبا از عاشقان ابا عبدالله الحسین، که با پای پیاده به آسمانیان فخر فروشی کرده و با اقتدا به کاروان اسرای کربلا پیاده خود را به قافله سالار عشق می رسانند و سینه زنان فریاد می زنند : لبیک یا حسین…درسال ۱۳۸۸ آرزویمان برآورده شد و راهی سفر اربعین شدیم. روز ۱۷ صفر ۱۳۸۸ از شهر نجف پیاده به سمت کربلا راه افتادیم.درطول سه روز پیاده روی باصحنه هایی روبرو شدیم که زبان از وصف آنها عاجز و قلم از توصیف، ناتوان…برایمان خیلی عجیب بود که در این جا اتفاقی بی بدیل در حال افتادن است اما هم وطنان و اکثر شیعیان از آن بی خبر هستند.  با دیدن این مسأله بسیار مهم تصمیم گرفتیم سال بعد با بردن امکانات حداقلی، دوربین فیلبرداری وعکاسی، گروه مستند سازی جمع وجوری را تشکیل بدهیم.

 


ادامه مطلب


،
[ چهارشنبه 21 مهر 1395  ] [ 11:27 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

برای پیاده روی اربعین و آن سه روز رؤیایی

تا همین چند سال پیش پیاده روی اربعین برای خود عراقی‌ها هم فقط در خاطرات سالخوردگانشان حضور داشت. همین چند سال پیش  آنها یعنی تا وقتی که صدام بود و مراسمات خیلی کوچکتر را هم ممنوع کرده بود، چه رسد به این پیاده روی میلیونی.تا همین چند سال پیش پیاده روی اربعین برای ما ایرانی‌ها خیلی جدی و شاید حتی خیلی مهم نبود. تا همین چند سال پیش ما یعنی تا دو سه سال قبل که نه تنها حضور در این خروش چند میلیونی آرزو نشده بود که اصلا خیلی‌ها خبری از آن نداشتند.اما حالا اوضاع فرق می‌کند؛ شیعیان عراق پیش خودشان حساب و کتاب می‌کنند که چند روز قبل از اربعین باید از خانه بزنند بیرون تا پای پیاده به زیارت اربعین آقا برسند. آنها که از بصره و کوت می‌آیند ممکن است تا ۱۵ روز زودتر هم راه بیافتند و آنها که از نجف و کوفه، سه روز و حتی کمتر. این مسیر چند ده کیلومتری را رودی ممتد از انسان در نظر بگیر و ضربدر حداقل سه روز کن تا برای حدس زدن تعداد زائران نیاز به آمار مراکز رسمی نداشته باشی.

 


ادامه مطلب


،
[ چهارشنبه 21 مهر 1395  ] [ 11:12 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

سابقه ی سوگواری برای سالار شهیدان در عراق

حادثه کربلا در سرزمین عراق روی داده است و بارگاه مطهر امام حسین (ع) موجب پیدایش شکل گیری و گسترش شهری به نام کربلاست که نامش حماسه و قیام را در اذهان تداعی می کند قبیله بنی حمراء از طوایف ایرانی تبار شیعه در کوفه نخستین کسانی بودند که پس از واقعه کربلا به رغم ارعاب و تهدید بطور رسمی مجالس عزاداری برای امام حسین(ع) برپا کردند و برای خون خواهی سیدالشهداء به مختار پیوستند که تعداد سپاهیان آنان به حدود ۲۰۰۰۰ نفر جنگجو می رسید.

 


ادامه مطلب


،
[ شنبه 17 مهر 1395  ] [ 10:39 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

حضور تاریخ ساز ما در اربعین

۱- بعضی از مسائل ما تحت تأثیرفرهنگ غرب برای ما مسئله شده است، اگر ماوراء زندگی غربی به آن مسائل بنگریم بسیاری از آن‌ها برای ما فرعی می‌شوند. در حالی‌که مسئله‌ی اصلی ما حضور جدّی نور تشیع در عالم است و در این رابطه باید از خود بپرسیم به کجا باید نگاه کنیم که کور نباشیم؟

۲- با توجه به این‌که همیشه تلاش دشمنان اسلام آن بوده که اربعین را بزنند و تأکید ائمه‌h آن است که اربعین زنده بماند، چون اربعین یعنی ادامه‌ی حسین(ع) ، شیعه باید بیشترین نگاه را جهت بقای اسلام به اربعین بیندازد تا نسبت به مهم‌ترین عامل بقاء اسلام کور نباشد.

 


ادامه مطلب


،
[ شنبه 17 مهر 1395  ] [ 10:30 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

مدنیت و معنویت در اربعین

یکی از اساتید حوزه ی علمیه ی قم که سابقه ی تحقیق و پژوهش در دانشگاه های آمریکا را نیز داشته اند، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حبیب الله بابایی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی هستند که در ایام اربعین امسال در شهر کربلا توفیق زیارنشان نصیبمان شد. نوشتار زیر توسط ایشان در سایت مباحثات با عنوان «بهشت اربعین» منتشر شده است. راهپیمایی ایام اربعین در عراق در حال تبدیل شدن به یک پدیده کلان فرهنگی و تمدنی در مقیاس جهان اسلام و بلکه دنیای امروز است. این راهپیمایی نه یک راهپیمایی به سمت کربلا، بلکه یک همایش بزرگ انسانی ـ اخلاقی و فرهنگی است که حقایق بکر و پنهان آن بسیار فراتر از جلوه­های ظاهریِ آن است.

 


ادامه مطلب


،
[ شنبه 17 مهر 1395  ] [ 09:33 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

چگونه از سفر اربعین بهره معنوی بیشتری ببریم؟

در طول عمر انسان برخی فرصتها فراهم می شود و نفحاتی می وزد که همیشگی نیست و باید انسان حداکثر بهره را از این فرصتها ببرد آن گونه که رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود«إن لربّکم فی أیام دهرکم نفحات،ألا فتعرضوا لها؛ پیامبر اعظم فرمودند: همانا در طول عمر شما، نسیم­های الهی وزیدن می­گیرد، پس هشیار باشید و خود را در معرض آنها قرار دهید». سفر زیارتی اربعین با ویژگی ها و مختصاتی که دارد سفری استثنایی و کم نظیر و بلکه بی نظیر است و چنانچه هدفمند و همراه با برنامه حساب شده باشد، می تواند آثار و برکات معنوی زیادی برای زائر اربعین به همراه داشته باشد.

 


ادامه مطلب


،
[ شنبه 17 مهر 1395  ] [ 08:18 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

منشور اخلاقی تربیتی زائر اربعین حسینی

سفر اربعین سفری مهم و معنوی است که به صورت جمعی صورت می گیرد و زائر خواه ناخواه با دیگران در ارتباط است. از این رو می بایست یکسری باید و نبایدهای اخلاقی و ترییتی را در مدت سفر خود رعایت نمایدکه از آنها به «منشور اخلاقی تربیتی زائر» تعبیر می شود. به منظور بهره برداری بیشتر از این سفر معنوی و پیشگیری از برخی آسیب‌ها نکاتی بایسته توجه زائر است که در زیر به آنها اشاره می شود : در طول سفر سعه صدر داشته، سختیها، کمبودها و رنجهای سفر را با بردباری تحمل می کند.

 


ادامه مطلب


،
[ شنبه 17 مهر 1395  ] [ 12:07 ق.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

راهنمای سفر پیاده به کربلا در ایام اربعین حسینی

اگر شما قصد سفر پیاده به کربلا در راه امام حسین (ع)  از نجف تا کربلا داربد به نکات ذکر شده توجه کنید:

میزان مسافت:۸۰ کیلومتر می باشد.

تعداد ستون ها:۱۴۵۲ ستون که فاصله هر ستون ۵۰ متر می باشد .هر ۲۰ ستون ۱ کیلومتر می باشد.زمان لازم برای پیاده روی کل مسیر نجف کربلا ۲۰ تا ۲۲ ساعت می باشد (اگر بخواهیم روزی ۸ ساعت پیاده روی کنیم مناسب می باشد) که زمان تخمینی شما ۳ روز پیاده روی می باشد.بهترین زمان سفر پیاده از نجف تا کربلا ۱۶ صفر می باشد و انتظار می رود شما در ۱۸ صفر به کربلا برسید.مسیر کربلا:مسیر که کاملا مشخص می باشد زیرا زائران زیادی در حال پیاده روی به طرف کربلا می باشند و فقط شما می توانید اگر بصورت انفرادی هستید ,زائران ایرانی را همراهی کنید .

 


ادامه مطلب


،
[ جمعه 16 مهر 1395  ] [ 10:22 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]