یک توصیه ۱۰۰ دلاری مهم به زائران اربعین

به نقل از تسنیم؛سیدعلی مرعشی در نسشت خبری تشریح خدمات امدادی و پزشکی هلال احمر در ایام اربعین در عراق با پرداختن به محدودیت‌های امکانات بیمارستانی عراق در کربلا  نجف به نواقص خدمات به بیماری‌های دیالیزی اشاره کرد و اظهار داشت: بیماران دیالیزی در فرصت‌های دیگری که شرایط بیمارستانی نجف و کربلا مناسب باشد به زیارت کربلا سفر کنند. وی ادامه داد: زائرانی نیز که هنوز ثبت‌نام نکردند حتماً در سمانه سماح ثبت‌نام کنند تا تحت پوشش بیمه قرار گیرند، تا خدمات درمانی دریافت کنند زیرا هزینه درمانی در عراق به شدت بالا رفته است و زائرانی که بیمه باشند هزینه خدمات در بیمارستانهای عراق به مانند هزینه ایران پرداخت می‌کنند ولی خدمات در چادرها رایگان و برای همه مسلمانان است ولی خدمات سرپایی در درمانگاه‌های ایران مختص زائران ایرانی و تحت پوشش بیمه است ولی هزینه خدمات در بیمارستانهای عراق بر حسب قیمت‌های این کشور است.

 


ادامه مطلب


،
[ دوشنبه 17 آبان 1395  ] [ 07:39 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

اربعین عراق؛ یک روز دیرتر از ایران

طبق معیار رهبر معظم انقلاب امروز سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ روز اول صفر ۱۴۳۸ است و براساس سایت ستاد استهلال کشور؛ هلال به وسیله ابزار در ۶ نقطه رویت شده است. اما طبق معیار آیت الله العظمی سیستانی، چهارشنبه اول صفر ۱۴۳۸ است. به این ترتیب طبق نظر مقام معظم رهبری  اربعین ۹۵ روز یکشنبه ۳۰ آبان و طبق نظر آیت الله سیستانی اربعین ۹۵ روز دوشنبه یکم آذر است.

 


ادامه مطلب


،
[ دوشنبه 17 آبان 1395  ] [ 07:37 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

زائران اربعین یک شب مهمان موکب‌های اهواز

حجت‌الاسلام والمسلمین امین فاطمی‌کیا با بیان اینکه مرزهای جغرافیایی درجهان تشیع هیچ معنایی ندارند و شیعیان در هر نقطه‌ای از این کره خاکی که باشند آن‌جا خانه‌شان است اظهار داشت: طرح ضیافت زوار با همت معاونت خدمات اجتماعی هیئت روضه‌الزهرا اهواز با هدف اسکان زوار اربعین حسینی در منازل و حسینیه‌ های شخصی مردم شریف اهواز برای نخستین بار در اهواز برگزار شد.

 


ادامه مطلب


،
[ یک شنبه 16 آبان 1395  ] [ 08:28 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

حماسه‌ی اربعین، زمینه‌ساز بزرگ‌ترین انقلاب تاریخ

متنی که در ادامه می‌خوانید درباره «فلسفه پیاده‌روی اربعین» می‌باشد. این متن، حاصل سخنرانی حجت‌الاسلام سیدمنصور موسوی است که سال گذشته در پیاده‌روی عظیم اربعین و در یکی از موکب‌های مسیر نجف به کربلا، ایراد شد. اگر فلسفه و باطن دستورات دینی برای مومنین روشن نشود مومنین برای انجام این دستورات دچار روزمرگی خواهند شد و این پیاده روی اربعین در خطر چنین آفتی است.

 

 


ادامه مطلب


،
[ شنبه 15 آبان 1395  ] [ 10:23 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

ظرفیت «هیئت عزاداری» عامل پدیده اربعین

دومین همایش ملی ظرفیت‌های فرهنگی و تمدنی کنگره اربعین حسینی عصر دیروز در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد. حجت الاسلام پناهیان سخنران پایانی این همایش بود که در مورد روایت های مربوط به اربعین به ایراد سخنرانی پرداخت. وی گفت: روایات زیادی از ائمه در مورد اهمیت زیارت امام حسین(ع) وجود دارد. از میان همه روایات روایت اربعین مانند جرقه ای بر باروت های برآمده از محبت امام حسین(ع) عمل کرد و در زمان کنونی منجر به تجلی زیارت اربعین شد.وی ادامه داد: این جرقه در زیارت اربعین امام حسن عسکری(ع) بود.

 


ادامه مطلب


،
[ شنبه 15 آبان 1395  ] [ 09:53 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

همه آنچه برای زیارت اربعین باید بدانیم ۵

نکاتی برای مرزنشینان


بعضی از زائرین برای رسیدن به مرزهای زمینی با ماشین شخصی‌شان به این شهرها میروند و مجبورند ماشینشان را در آن شهرها پارک کنند و به آن سوی مرز بروند. اگر شما ساکن این شهرهای مرزی هستید و در طول زمان رفت و برگشت زوار در شهرتان هستید میتوانید کمک‌هایی به زوار کنید. ان شالله در ثواب زیارت آنها شریک هستید.

 


ادامه مطلب


،
[ شنبه 15 آبان 1395  ] [ 09:27 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

همه آنچه برای زیارت اربعین باید بدانیم ۴

بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید

در ایام پیاده‌روی در تمام طول مسیر و ساعات شبانه‌روز موکب‌ها از زائرین پذیرایی می‌کنند. غیر از زمان صبحانه، ناهار و شام در تمامی ساعات شما با میوه‌ها، شیرینی‌ها و مواد غذایی مختلف پذیرایی می‌شوید و موکبداران با خوشرویی از شما خواهش می‌کنند به موکب آنها بروید. با این وجود اصرار به خوردن همه آنچه به شما تعارف میشود یا در مسیر توزیع می‌شود نداشته باشید. خوردن اغذیه متفاوت، ممکن است وضعیت مزاجی بدنتان را به هم بریزد و بعد از چند ساعت دلدرد بگیرید. پزشکان نیز درهم خوری و روی‌هم خوری در این سفر را به شدت نهی میکنند. علاوه بر این، در اکثر مواقع که گرسنه نیستید، مقدار زیادی از نذری‌ای که گرفته‌اید نخورده، باقی میماند و اسراف می‌شود.

 


ادامه مطلب


،
[ شنبه 15 آبان 1395  ] [ 09:21 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

همه آنچه برای زیارت اربعین باید بدانیم ۳

نکات حین سفر

تمام طول مسیر از نجف تا ابتدای شارع العباس در کربلا بوسیله ستون‌هایی شماره گذاری شده است. این ستون یا عمودها پنجاه متر باهم فاصله دارند و کمک بزرگی به زائران است تا علاوه بر اینکه فاصله‌شان تا کربلا را حساب کنند، با همسفری‌هایشان پای این ستون ها قرار بگذارند. از ابتدای سفر با همسفرهایتان قرار بگذارید که درصورت جدا شدن از هم سر عمود پنجاهم یا صدم بیاستید. این قرار گذاشتن‌ها به خودتان و برنامه ریزی سفرتان بستگی دارد. یادتان باشد جوری قرار نگذارید که بیشتر باعث سرگردانی‌تان شود. اگر گروهی میخواهید باهم به کربلا برسید،حتما هر روز ستون خاصی را قرار بگذارید که برای ناهار یا نماز در کنار آن جمع شوید و منتظر بقیه بمانید یا مثلا شب برای خواب همگی در حسینیه کنار ستون ۱۰۰۰ جمع شوید.

 


ادامه مطلب


،
[ چهارشنبه 12 آبان 1395  ] [ 11:07 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

همه آنچه برای زیارت اربعین باید بدانیم ۲

مسافت خروجی شهر نجف تا کربلا: هشتاد کیلومتر
مدت زمان پیاده‌روی: حدود سه روز و دو شب
میزان پیاده‌روی روزانه: هفت الی هشت ساعت
بهترین زمان پیاده روی: بعد از نماز صبح تا قبل اذان مغرب
بهترین روز حرکت از نجف: عصر شانزدهم یا صبح هفدهم صفر
چگونگی طی کردن: این مسیر را هم بصورت پیاده و هم با ماشین میتوانید طی کنید

توشه راه:

اولین وسیله‌ مهم گذرنامه‌تان است. یادتان باشد بدون داشتن گذرنامه معتبر که شش ماه تا تاریخ اعتبارش زمان مانده است، شما امکان خروج از کشور را نخواهید داشت.

 


ادامه مطلب


،
[ چهارشنبه 12 آبان 1395  ] [ 10:14 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

همه آنچه برای زیارت اربعین باید بدانیم ۱

تاریخچه

زیارت اباعبدالله در روز اربعین در طول تاریخ جایگاه عظیمی داشته و احادیث زیادی از ائمه و توصیه‌های فراوانی از علمای دین در رابطه با زیارت اربعین داریم و در حدیثی از پیامبر یکی از پنج علامات مومن، زیارت اربعین ذکر شده است. طبق اسناد تاریخی جابر بن عبدالله انصاری که از یاران پیامبر بود و بخاطر نابینایی نتوانست امام حسین را در کربلا یاری دهد، نخستین زائر اربعین کربلا در ۱۳۷۵ سال پیش، یعنی چهل روز پس از واقعه عاشورا سال ۶۱ هجری است. در برخی اسناد تاریخی آمده در زمان شیخ انصاری زیارت اربعین با پای پیاده رسم بوده ولی بعد از ایشان در دوره ای فراموش میشود و شیخ میرزا حسین نوری مجددا این سنت را در عید قربان، احیا میکنند و هرساله تا سال ۱۳۱۹ هجری، پای پیاده به زیارت اباعبدالله میرفتند.

 


ادامه مطلب


،
[ چهارشنبه 12 آبان 1395  ] [ 09:25 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

برنامه عزاداری هیأت ایرانیان کربلا در ایام اربعین اعلام شد

به نقل از حج؛ براساس توافق انجام شده با سیدجعفر موسوی تولیت حرم مطهر اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و همچنین حاج ریاض سلمان رییس هیئت‌های عزاداری و موکب‌های حسینی در کربلا، برنامه عزاداری زائران ایرانی با عنوان موکب امام رضا علیه‌السلام در اربعین امسال اعلام شد.بر این اساس، حرکت دسته عزاداری زائران ایرانی روزهای 12 تا 17 ماه صفر به مدت شش روز، پس از اقامه نماز صبح و قرائت زیارت عاشورا و انجام سخنرانی، از صحن مطهر امام حسین علیه‌السلام کنار ورودی قتلگاه آغاز و به طرف بین‌الحرمین و حرم حضرت ابوالفضل العباس علیه‌السلام انجام می‌شود.

 

 


ادامه مطلب


،
[ یک شنبه 9 آبان 1395  ] [ 11:29 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

چرا به زیارت اربعین توصیه شده است؟

با فرا رسیدن اربعین حسینی شور غیر قابل وصفی شیعیان و دوستداران حضرت ابا عبدالله علیه السلام را در بر می‌گیرد. راز و رمز این همه دلدادگی و تکاپو برای زیارت کردن سید الشهداء علیه السلام در روز اربعین چیست؟ این کشش و میل درونی فرا‌تر از یک سفارش معمولی از سوی بزرگان دینی است. که سفارشات بزرگان بر بسیاری از اعمال مستحب و حتی واجب بسیار است اما داستان اربعین و زیارت امام حسین علیه السلام در روز بیستم صفر حساب دیگری دارد. چرا در میان زیارات مخصوصی که برای امام حسین صلوات الله علیه وارد شده است زیارت اربعین جایگاه ویژه‌ای دارد. درباره اربعین سۆالات دیگری نیز مطرح است: اینکه چرا بزرگان دینی به زیارت اربعین این قدر توصیه کرده‌اند؟ نقش اربعین در تداوم قیام عاشورا چیست؟ 

 


ادامه مطلب


،
[ یک شنبه 9 آبان 1395  ] [ 10:39 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]